Postkuppen i Lyngby
?/100
Endnu ingen anmeldelser

Postkuppen i Lyngby

En av de största postkupperna i Danmarks historia genomfördes 1969. Från ett dyrkfritt skåp i postkontoret i Lyngby försvann en halv miljon danska kronor, en mindre förmögenhet i den tidens pengavärde. När polisen kom till platsen fanns det inga spår på skåpet, och inga spår efter rånarna. Läget såg mörkt ut, när utredningen började, och förhoppningen om att finna rånarna var låg.

Det första steget i utredningen blir att intervjua all personal på postkontoret, för att se om de noterat något ovanligt innan pengarna försvann. Snart får poliserna anledning till att leta efter rånaren bland postkontorets personal, och snaran dras åt för den person som först trott att den kommit undan med det perfekta brottet.
Nordisk Kriminalkrönika är ett historiskt verk. Berättelserna och samlingarna är uttryck för den samtid som de skrevs i, och kan i enstaka fall ha föråldrat eller kontroversiellt innehåll. Eventuellt stötande material är inte uttryck för förlagets hållning.
De bedste priser:
Streaming-tjenesteAbonnementspris
Læs eller lyt hos Mofibo

Læs og lyt til denne og andre gode bøger i op til 20 timer for kr. 89 om måneden.
Mofibo giver også mulighed for 100 timers lytning for kr. 129 om måneden eller ubegrænset lytning for kr. 149 om måneden.
Tilmeld dig herover, download app'en og så er du i gang.

Postkuppen i Lyngby

Postkuppen i Lyngby

Ebog (ePub), 12 sider

ISBN: 9788726145786

Udgivet 02-09-2019 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Postkuppen i Lyngby' i de 522 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 113.857 andre anmeldelser af bøger.