Eldstormen i Tyskland af Allt om Historia
?/100
Endnu ingen anmeldelser

Eldstormen i Tysklandaf Allt om Historia

Klockan 23.18, natten till palmsöndagen 1942, ljuder flyglarmet över Lübeck. Strax därefter inleds ett angrepp mot staden, som ska komma att bli det första i en serie av eldstormar i tyska städer. Den brittiska premiärministern Winston Churchill har gett order om att platserna ska göras obeboeliga för att stoppa landets industri. Bomberna lämnar städerna i ett brinnande inferno där tusentals civila mister sina liv.

Adolf Hitler kräver blodig hämnd och beordrar en omorganisering av försvaret för att öka säkerheten. Unga män från Hitlerjugend bemannar tyskarnas luftförsvar och det försvagade Luftwaffe inleder en sista desperat kamp.

"Allt om Historia" tar med dig på en halsbrytande resa till svunna tider, så att du kan njuta av historiens största händelser. Följ med tillbaka i tiden – tillbaka till andra världskrigets frontlinjer, vikingarnas räder och egypternas gudsdyrkan. "Allt om Historia" är för dig som vill veta mer om spännande och dramatiska händelser i det förflutna.

De bedste priser:
NetboghandlerPrisPris inkl. fragt
Bog&ide59,95
Eldstormen i Tyskland af Allt om Historia

Eldstormen i Tyskland

af Allt om Historia

Indlæst af Björn Löfgren

Lydbog til download

ISBN: 9788727236858

Udgivet 10-07-2025 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Eldstormen i Tyskland' i de 525 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 114.082 andre anmeldelser af bøger.