Bota henne af Roque Falcon
?/100
Endnu ingen anmeldelser
"Jaha, då ses vi alltså vid samma tid på måndag? En sak till bara. Är ditt skratt ett rop på hjälp?"

I denna samling prosatexter lyfter Roque Falcon fram det dråpliga, absurda och mörka som omger människan i den grå vardagen. Det är berättelserna om misslyckade relationer, krossade drömmar, pinsamma möten och det till synes obetydliga. Falcon tar de mörka situationerna och belyser det tragikomiska i människans beteende. Texterna i "Bota henne" är postmodernistiska och befinner sig i gränslandet mellan prosa och lyrik.

Roque Falcon är en svensk författare som skrivit postmodernistiska romaner, noveller och prosatexter. Utöver att vara författare har han varit verksam inom skolväsendet och även engagerad i svensk basket. "Bota henne" blev mycket uppmärksammad när den kom ut första gången 1988.
De bedste priser:
Streaming-tjenesteAbonnementspris
Læs eller lyt hos Mofibo

Læs og lyt til denne og andre gode bøger i op til 20 timer for kr. 89 om måneden.
Mofibo giver også mulighed for 100 timers lytning for kr. 129 om måneden eller ubegrænset lytning for kr. 149 om måneden.
Tilmeld dig herover, download app'en og så er du i gang.

Bota henne af Roque Falcon

Bota henne

af Roque Falcon

Ebog (ePub), 136 sider

ISBN: 9788728464267

Udgivet 14-12-2022 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Bota henne' i de 522 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 113.878 andre anmeldelser af bøger.