Tjabo af Åsa Linderborg
?/100
Endnu ingen anmeldelser
Carl XVI Gustaf är en kung med flera ansikten. Där någon ser en hårt arbetande exportgeneral, sen någon annan en privilegierad parasit. För många är monarkin ett levande kulturarv, för andra är den ett hån mot Sveriges demokratiska traditioner. Åsa Linderborg har i "Tjabo" skrivit om Carl XVI Gustafs liv, såsom det framställts i analyser, nyheter, skvaller och allsköns offentlighet.
Vi får följa Carl Gustaf från det att han var den efterlängtade lintotten som skulle rädda ätten Bernadotte kvar på tronen men också revanschera föräldrarnas skamfilade rykte efter andra världskriget, över till den känsliga skolpojken, som växer upp till playboyprinsen som påstås vara bakom flötet och inte riktigt lämplig för ämbetet, och det under en tid då socialdemokraterna överväger att avskaffa monarkin. Han blir kung vid 27 års ålder och raskt trebarnsfar, samtidigt som Sverige ändrar skepnad i grunden.
Tjabo är en berättelse om kungen sedd genom medierna och medborgarna. Den utmanar den hängivna rojalisten och den inbitna republikanen, och den överraskar den som tror sig vara helt ointresserad av kungen som person och kronan som statsskick.
De bedste priser:
NetboghandlerPrisPris inkl. fragt
iMusic.dk237,00
williamdam.dk389,00
Tjabo af Åsa Linderborg

Tjabo

af Åsa Linderborg

Indbundet bog, 689 sider

ISBN: 9789180660037

Udgivet 01-04-2025 af Bokförlaget Polaris

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Tjabo' i de 527 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 115.413 andre anmeldelser af bøger.