Vandra i Skåne : 32 dagsvandringar i det skånska landskapets alla hörn af Caroline Alesmark
?/100
Endnu ingen anmeldelser

Vandra i Skåne : 32 dagsvandringar i det skånska landskapets alla hörnaf Caroline Alesmark & Kenneth Joelsson

Blommande ljunghedar, branta klippor och fågelrika våtmarker. Forsande vattenfall, snårig trollskog och kritvita sandstränder. Skåne är otroligt varierat för att utgöra en så liten geografisk yta har detta landskap ovanligt många skiftande naturtyper.
"Vandra i Skåne" innehåller 32 tips på dagsvandringar utspridda över hela Skåne från kortare sträckor på fem-sex kilometer till längre turer på knappt två mil. Här hittar du lätta familjeturer och utmanande heldagsvandringar. De flesta av dem går att nå med hjälp av Skånetrafiken.
Författarna berättar om både välkända naturområden och mer undanskymda naturskatter. Samtliga vandringar går längs markerade leder, några på delar av Skåneleden men de flesta på lokala leder. Boken innehåller även många rundvandringar med start och stopp på samma ställe.
Bakom boken står frilansjournalist Caroline Alesmark och naturvägledare Kenneth Joelsson. De har tidigare tillsammans gett ut guideböckerna "Vandra Skåneleden" och "Cykla i Skåne".
De bedste priser:
NetboghandlerPrisPris inkl. fragt
Bog&ide229,95
williamdam.dk229,00
Saxo.com259,95
Vandra i Skåne : 32 dagsvandringar i det skånska landskapets alla hörn af Caroline Alesmark og Kenneth Joelsson

Vandra i Skåne : 32 dagsvandringar i det skånska landskapets alla hörn

af Caroline Alesmark & Kenneth Joelsson

Ukendt, 323 sider

ISBN: 9789189079618

Udgivet 12-05-2021 af Calazo

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Vandra i Skåne : 32 dagsvandringar i det skånska landskapets alla hörn' i de 526 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 114.124 andre anmeldelser af bøger.